poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Manga, Manhua a Manhwa o co tak naprawde w tym chodzi? cz.2


Dzisiaj wytłumaczę wam w prosty sposób co to jest manhwa i manhua.  Zapraszam do czytania! :)


Kolejnym popularnym typem komiksów orientalnych jest manhwa. Ten rodzaj komiksu pochodzi z Korei i niestety (dla mnie) jest mniej popularny. Na początku autorzy wzorowali się na mitologii chińskiej, teraz manhwa ma tyle gatunków co normalna manga. Manhwa rożni się od swojej japońskiej siostry, nie tylko rysunkami ale i sposobem czytania.  Przede wszystkim, manhwy czyta się "normalnie, czyli od lewej do prawej.  Postacie są wysokie i bardziej proporcjonalne. A z kolei oczy są bardzo szczegółowe. Rysunki są czarno-białe.

Jedna z aktualnie popularnych autorów  manhw jest Lee Hyeon-Sook. Jej najpopularniejsze dzieła to Seduction More Beautiful Than Love, Nobody Know, Savage Garden czy The Flower of Evil. Savage Garden można kupić w Polsce dzięki wydawnictwie Yumegari. Z kolei The Flower of Evil z polszczonym tytułem Kwiaty Grzechu, dzięki wydawnictwu Kotori. Inne popularne manhwy to: The Breaker, Bride of the Water God, Goong czy Nocturne.

 Innym popularnym komiksem koreańskim jest webcomic. Webcomic to nic innego jak internetowe komiksy publikowane tylko w internecie (istnieje kilka przypadków, kiedy jakiś został wydany, naprawdę mało). Webcomic w odróżnieniu od manhw, manhua czy mang jest całkowicie kolorowy. Obecnie każdy może stworzyć swój własny internetowy komiks. Aczkolwiek te najpopularniejsze są z Korei. Ich autorzy dostają wynagrodzenie za każdy krotki rozdział, wydany raz, lub więcej razy w tygodniu. Najpopularniejsze webcomic to: The Tower of God, Noblesse, Kubera, Orange Marmalade lub Girls of the Wild's.  Uważam, że takie webcomic jak Cheese in the Trap, Can't See Can't Hear But Love, Annarasumanara czy The Friendly Winter powinny być popularniejsze.


Ostatni gatunek komiksów azjatyckich to manhua, czyli chiński komiks. Najmniej popularny i najczęściej mylony z innymi. Pod względem rysunków przypomina manhwę. Dość często można znaleźć manhuę w kolorze. Osobiście uważam, że manhua to mieszanka mangi i manhwy. Tak jak napisałam wcześniej, rysunki są bardzo podobne do tych koreańskich. Z kolei czyta się, tak samo jak mangę, tzn. od prawej do lewej. 
Najpopularniejsze manhue to :  The One i Chang Ge Xing.Mangi, manhwy i manhuy wydawane są w specjalnych magazynach w rożnych obrębach czasowych. Niektóre wychodzą raz w miesiącu, inne dwa razy a jeszcze inne co dwa miesiące. Mowie tutaj o rozdziałach w oryginale.

Rożnica w rysunkach:


Japońska manga- Ao Haru Ride


 Koreańska manhwa- Goong


  Chińska manhua- Chang Ge Xing
Trudno jest przedstawić różnice w rysunkach w obiektywny sposób. Gdyż zasady, które przedstawiłam wcześniej, nie obejmują wszystkich komiksów. Kreska używana przez autorów jest zawsze charakterystyczna dla nich. Niektórzy miłośnicy mang, manhw czy manhua są w stanie odróżnić te trzy gatunki.
Na przykład, postacie rysowane przez Ai Yazawe (autorka mang)  są wysokie i bardzo chude.Na tym kończę tą część bloga. Mam nadzieje, że udało mi się wytłumaczyć wszystko w miarę łatwy sposób :)


2 komentarze:

  1. teraz przynajmniej jestem pewna ze nie widzialam manhuy :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ech, niestety ja sama nie przeczytalam duzo manhuy. Strasznie nad tym ubolewam. Nadrobimy! ;P

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...